Se šesťáky jsme v rámci probírání nahosemenných rostlin, které jsou u nás zastoupeny hlavně jehličnany (i když jeden jinan, který mezi ně také patří, nám roste před školou), vyzkoušeli tvorbu určovacího klíče na určení běžných druhů jehličnanů z našeho okolí. Měli jsme k dispozici jejich větvičky a u většiny i šišky a zkoumali jsme, v jakých vlastnostech se shodují či liší.
Protože jsme takovou práci dělali poprvé, pracovali jsme společně a jednotlivé kroky si modelovali. Napadlo nás např. jedno z důležitých hledisek – rostou jehlice samostatně nebo ve svazečcích.
A hned se nám jehličnany rozdělily do dvou skupin (jehlice ve svazečcích mají borovice a modřiny, samostatné jehlice byly u smrku, jedle, douglasky, tisu a jalovce). Dále nás zajímalo množství jehlic ve svazečku, jejich délka a tvar.
Klíč jsme ve škole nestihli dokončit celý, proto jsem s tím dětem pomohl sám. V následující hodině šesťáci ověřili jeho fungování a pomohli ho doladit. Dařilo se těm, kteří se prokázali být dobrými pozorovateli. Trochu problémů dělala jen douglaska, tam bylo potřeba klíč trošku poupravit.
Honza Vrtiška
1. fotka – tis (vlevo) i jedle bělokorá (vpravo) mají jehlice ploché a jednotlivé – od sebe se liší hlavně barvou (tis má jehlice tmavší) a také tím, že jedle má na spodní straně jehlice dva bílé proužky.
2. fotka – borovice mají jehlice ve svazečku – borovice lesní (vlevo) i černá (vpravo) mají jehlice ve svazečku po dvou, rozdíl mezi nimi je v délce.