Ve čtvrtek 17. 10. všechny sedmé třídy vyrazily do pražského kina Cinestar na film One Life, který byl natočen na motivy skutečných událostí. Dozvěděli jsme se mnohé o životě a činech Nicholase Wintona, britského makléře a velkého hrdiny, který organizoval záchranu mnoha dětských životů v době nacistické invaze. Mohli jsme pozorovat, jak náročné a emotivní bylo narychlo shánět pěstounské rodiny a získávat povolení k vycestování pro zachraňované děti.
Vůbec nejnáročnější ale nejspíš bylo pozorování toho, jak se rodiče a malé děti musejí rozloučit, oddělit se ve jménu záchrany života, a to bez jakékoliv jistoty, zda se ještě vůbec kdy znovu shledají.
Mezi nejvíce dojemné části filmu patřil bezesporu závěr zobrazující shledání ve studiu stanice BBC koncem 80. let 20. století, kdy všemi obdivovaný Nicholas Winton potkává mnoho těch, které před lety zachránil, nyní již jako lidi středního a staršího věku.
Ne náhodou sami sebe hrdě nazývali ,,Nickyho děti“.
Důkazem toho, o jak silný film šlo, bylo, ačkoliv jsme se nenacházeli v divadle, ale v kině, kde se běžně netleská, že žáci spontánně při závěrečných titulkách začali tleskat.
Celým filmem jako by prosvítalo krásné poselství vyjádřené citátem:
,,Kdo zachrání jednoho člověka, zachraňuje celý svět.“
Hned druhý den jsme ve škole mluvili o oceněních, která N. Winton za své činy obdržel, nebo třeba o tom, že existuje socha na hlavním pražském nádraží připomínající události spojené s touto významnou osobností.
Reflektovali jsme i ty nejhlubší dojmy po zhlédnutí filmu a celého příběhu, který skutečně vzal za srdce, jak můžete vidět na fotce níže.
Za všechny tři sedmé třídy a jejich paní učitelky a paní asistentky
Lucie Urbanová