ZÁKLADNÍ ŠKOLA VRANÉ NAD VLTAVOU

Čtvrťáci a páťáci v Hornickém muzeu

Včera jsme společně se čtvrťáky podnikli výlet do Hornického muzea v Příbrami. Výlet jsme si moc užili a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací o historii hornictví na Příbramsku. Projeli jsme se důlním vláčkem 260 metrů dlouhou Prokopskou štolou, která vede k ústí jámy Prokop, jedné z nejhlubších v celé střední Evropě. Prohlédli jsme si expozici i strojovnu dolu.

Nejlépe vám ale o našem výletě poví samotné děti – zde jsou jejich ukázky:

 Zážitky z výletu do Hornického muzea

Včera jeli páťáci a čtvrťáci společně na výlet do Hornického muzea v Příbrami. Šli jsme s průvodci do dolu Vojtěch a Anna. Těžila se tam převážně hornina jménem galenit, který se skládá z olova a stříbra. Důl Vojtěch je vodní štola, ve které dříve protékala voda až po kolena. Vodní štola sloužila k odčerpávání vody, aby se důl nezatopil. Po prohlídce štoly Vojtěch jsme šli do dopravní štoly Anna, kde jsme se svezli hornickým vláčkem. Do jednoho vagónu se muselo vejít až pět dělníků s nářadím. Před tím než šli horníci dolovat, se modlili před sv. Prokopem, což byl jejich patron. I když se modlili, byla tahle práce nebezpečná, proto štoly měly tvar vajíčka. Tento tvar byl velice stabilní, i když byl bez malty. Horníci měli malé kamarády Permoníky, kteří pomáhali hodným a zlým škodili. Teď už nemají komu pomáhat, protože před 40 lety se těžba ukončila. Po prohlídce obou štol jsme šli do strojovny, kde byl velký parní stroj. Po krásném zážitku jsme se vrátili zpět do školy na výborný oběd.

Výlet do Hornického muzea Příbram

Jeli jsme autobusem z Vraného nad Vltavou do Příbrami. Jeli jsme přibližně 1 hodinu. Po příjezdu jsme se rozdělili na dvě skupiny 4. A, 5. A. Čekala na nás prohlídka dolů Anna a Vojtěch. Ve štole Anna jsme se svezli hornickým vláčkem, dojeli jsme k místu, kde horníci v minulém století těžili galenit. Galenit je hornina, která obsahuje olovo a stříbro. Byla to těžká a náročná práce. Jako světlo měli k dispozici pouze kahany, což byla svíčka na železném podstavci. Galenit poznali podle toho, že se ve skále třpytil. Byla to nebezpečná práce, ale naštěstí měli patrona sv. Prokopa, kterému věřili, že je ochrání, proto se před ním modlili. Bohudík už se tam nikdo nemodlí a ani se tam nepracuje. Důl je od roku 1978 zavřený a v současné době slouží jako muzeum. Doporučujeme návštěvu.

Mgr. Vlasta Smetanová, třídní učitel 5. A
Mgr. Ivana Hereitová, třídní učitel 4. B